Beğen 5

Seydam

 

arasında bilinen bir söz olan Seydam İlahisi aslında seydam kelimesini Kürtçeden almaktadır. Seyda Nedir? sorusunun cevabını verecej olursak Kürtçede İmam anlamına gelmektedir. Kürt Cemaatleri arasında yerini alan Menzil Cemaati fertleri de genelde Şeyhlerine karşı bu kelimeyi kullanırlar.

Ölürüm Seydam İlahisi olarakta geçen bu İlahi Sözlerini paylamaşmadan biraz seydam konusu üzerinde durmak istiyorum. Seydalık ve eğitim üzerinde durmamız aslında ümmetin şuan en büyük sorunları arasında bir sorundur. Zira ortalıkta müslüman evlatları eroin, esrar, hırsızlık, öldürme herşeyi yaparken bi zmüslümanların evlerinde oturmaları onlara hakkıyla islamı anlatmamalı bizleri derinden üzmektedir.

Oysa her bir müslüman müslüman kardeşinin derdi ile dertlenmeli, onu cehennemden kurtarmak için iyiliği emredip kötülükten nehyetmelidir. Her ne kadar bu görev gönümüzde sadece Seydalara yani imamlara has olacak bir görev olarak nitelendirilse de tam aksine imamların yapacakları görevler Allahın tüm müslümanlardan istediği ve verdiği emirlerdir.

En Güzel İlahiler

En Güzel İlahiler kategorisinde de yer alan bu eserimiz özellikle Tasavvufi Eserler alanında ön yapmaktadır. Menzile giden kişiler daha iyi bilirler fakat o sokaklardan geçerken genelde esnafların dükkanlarından bu ve buna benzer ilahileri duymak güç değildir. Yani genelde oradaki her esnaf bu tür ilahileri açıp dinlerler. İşte bizde bu sebepten dolayı  eserini sizlerle paylaşmak istedik.

Tasavvuf eseri olan bu eserin sözlerini paylaşmadan önce de biraz tasavvuf hakkında yazmak istedik:

Görülür ki ulemâ, tasavvuftan mahrûm değildir, sûfiyyeyi değil reddetmek, bizatihi hürmet etmiş ve kalp ilimlerini onlardan almışlardır, ki zaten sûfiler bırakın câhil olmayı, zâhir olmadan bâtın olmaz diye din ilimlerini bilmeyenlere tasavvuf dersi vermezler. Bizim allamelerimize bakın Biri Sina katliamını uydurulmuş din mensupları yaptı diyor Diğeri tasavvuf düşmanları yaptı diyor Tam da bunu yaptıranların istediği gibi konuşuyorlar Ta ki, asıl fail görülmesin Ve müslümanlar birbirine kırdırılsın Tam da bunu istemiyorlar mı? Yazık!

 

Sanatın tüm alanlarında, tasavvuf-taşra ikilisi kurnaz için kaçış, bilinçsiz için kolaycılığın belirtisidir. Kurnazla nuri bilgeyi, bilinçsizle kaplanoğlunu kastediyorum. Belki demirkubuz onurlu bir yenilgiyi haketti.

Minimalist olacağım bundan sonra, nereden öğrenebilirim diyor; Öyle uzaklara gitme bu yaşam felsefesini öğrenmek için, senin deden tasavvuf erbâbıdır, bulunca dağıtır, bulamazsa şükreder, yaşamı da kanaat ve huzurla geçiyor. Akşam dizinin dibine otur da soruver bi zahmet.

Seydam İlahisi

Seydam İlahisi

Gül dikensiz olmaz sofi seydasız yaralar sargısız iyi olur mu?
Kurban olam seydam senin ceddine tutup ta elimden götür Rabbime.

Himmet eyle seydam sana geleyim tutup da elinden sofi olayım
Kurban olam seydam senin ceddine tutup ta elimden götür Rabbime.

Çöl susuz olmaz manası kalmaz seydası olmadan sofi yaşamaz
Kurban olam seydam senin ceddine tutup ta elimden götür Rabbime.

İlgili kelimeler:
Seydam ilahisi sözleriseydam seydam can seydam ılahi sozu

Ömer Faruk Belviranlı

Sitemizde sanatçıya ait toplam 10 eser bulunmaktadır. Sanatçının sayfasına gitmek için tıklayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz