Beğen 9

Kardan Aydınlık

kardan aydınlık

Cihad İlahileri arasında yer alan  ilahisi son dönemlerde gerek sosyal medyada gerekse de arkadaş ortamlarında sık sık işittiğimiz sözler olmuştur. Bu nedenle ilahinin sözlerini sizlerle paylaşmak istedik.

İlahinin yazarı hepimizin tanıdığı bir isim olan ünlü şair Abdurrahim Karakoç’tur.  arasında yer alan bu eseri  arasında da bulabilirsiniz. Kardan Aydınlık ilahisinin bir diğer önemli noktası ise Şehit Halil Kantarcı ile özdeleştiği için Şehit Halil Kantarcı İlahisi olarakta bilinmektedir.

Kardan Aydınlık İlahisi

Kardan Aydınlık ilahisini dinlerken ansızın kendimizi 28 Şubat zulümleri içinde yer alabilir ve o günleri yad edebiliriz zira ilahinin bir diğer noktası ise insanı derin tefekkürlere meyletmektedir, özellikle gençliğinde İslami mücadeleler veren kişilerin gençlik anılarını yâd etmesini sağlamaktadır. Bu saydıklarımız dışında Kardan Aydınlık ilahisinin bir diğer noktası ise istemsizce bizi Afgan Cihadı, Çeçenistan dağları, Filistin Mücahitleri’ni de hayal etmemizi sağlamaktadır. Afgan Cihadı demişken Abdullah Azamın Hayatını araştıracaksak onun Mücahit yönünü zalimlere karşı mücadelesini okuyup öğrenmenizde fayda görüyorum.

Kardan Aydınlık İlahi Sözleri özellikle Agd gençliği arasında çeşitli etkinliklerde söylenilmektedir. Anadolu Gençlik Derneği olarak bilinen Agd, Kardan Aydınlık sözlerini genelde çayırlarda, dağlarda yaptıkları piknikler ile seslendirirken görüyoruz. Abdurrahim Karakoç Şiirleri kardan aydınlık adıyla çıkan bu eserin hakkeza birer İslami Gençlik İlahileri türünü de oluşturduğu açıktır.

Müziksiz ilahiler arasında da yer alan ezgimiz, neşid türünden ilahiler olarakta seslendirilmiştir.

Halil Kantarcı İlahisi

Üst kısımda da kısaca anlattığımız gibi Şehit Halil Kantarcı’nın videoları ile öne çıkan bu eserin bir diğer özelliği olarakta bilinmektedir. Kısaca Halil Kantarcının Hayatını anlatacak olursak 28 Şubat döneminde Gençlik dönemlerini İslami mücadele içinde geçiren Halil Kantarcı, İbda-C Cemaati olan Salih Mirzabeyoğlu Cemaatine bağlı bir müslüman idi. Daha çocuk yaşında dediğimiz dönemde cezaevi ile tanışan Halil Kantarcı birkaç yıl cezaevinde kalır daha sonra o dönemden ta gönümüze kadar hep 28 Şubat mağduru olarak kalır ve 28 Şubat mağdurlarının sesi olmaya çalışır. Bu doğrultuda çeşitli basın açıklamaları, yürüyüş ve plaformlarda görev alır.

Halil Kantarcı ve Faruk Köse Arkadaşlığından da bahsedecek olursak her ikiside İbda-c Cemaatine bağlıdırlar ve ikisi de 28 Şubat mağdurlarından oldukları için tanışıklıkları da orada başlamıştır zaten çoğu platform ve çalışmalarda ikisi beaber yer almışlardır. Malumunuzdur ki Faruk Kösede son dönemlerde tahliye olup özgürlüğüne kavuşmuştur bu döneme kadar cezaevinde kalmıştı ki şuanki özgürlüğü bile mahkemelerde geçmektedir hala çeşitli davalara gidip gelmektedir.

28 Şubat mağdurlarının sesi olan bu iki adamdan biri Allaha verdiği sözünü yerine getirip Şehit olurken diğeri de Allhın yolunda çalışmaktan bir adım geri durmuyor. Allah her ikisinden razı olsun, bizlere de onlar gibi mücadele azmi versin.

Fetö teröristlerinin 15 Temmuz gecesi köprüye yaptıkları saldırıda Halil Kantarcı evinde durmayıp yine islam için meydanlara çıkmıştı, eşi ve çocuklarını geride bırakıp evden çıkarken bir daha geri dönememişti.. Allah şehadetini kabul etsin..

*********************************************

Gergin uykulardan, kör gecelerden
Bir sabah gelecek, kardan aydınlık:
Sonra düğüm düğüm bilmecelerden
Bir sabah gelecek, kardan aydınlık.
****
Vurulup ömrünün ilkbaharında
Kanından çiçekler açar yanında
Cümle şehitlerin omuzlarında
Bir sabah gelecek, kardan aydınlık.
****
Gökten yağmur yağmur yağacak renkler
Daha hoş kokacak otlar, çiçekler
Ardından bitmeyen mutlu gerçekler
Bir sabah gelecek, kardan aydınlık
****
Vurulup ömrünün ilkbaharında
Kanından çiçekler açar yanında
Cümle şehitlerin omuzlarında
Bir sabah gelecek, kardan aydınlık.


Bir önceki yazımız olan Zaman Ahirzaman başlıklı İlahi Sözleri Zaman Ahirzaman albümü tek link indir, Zaman Ahirzaman ilahisi indir ve Zaman Ahirzaman ilahisi sözleri hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili kelimeler:
https://www ilahisozlerim com/siir-sozleri/kardan-aydinlik-ilahi-sozleri htmlbir sabah gelecek kardan aydınlık sözleribir sabah gelecek kardan aydınlık ilahi sözlerikardan aydınlık ilahisi sözleri

Abdurrahim Karakoç

Sitemizde sanatçıya ait toplam 1 eser bulunmaktadır. Sanatçının sayfasına gitmek için tıklayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz