Beğen 1

Ammar Bin Yasir

 

Mekke müşriklerinin işkenceleri ile karşılaşan ilk sahabilerden biri olan Ammar Bin Yasir Peygamber Efendimiz(A.S)’in Ey Yasir Ailesi Sabredin hadisine de mazhar olan bu aile çok çetin işkenceler altında yaşamışlardır. Babası Yasir ve Annesi Sümmeye olan Hazreti Ammar’ın ailesi İslam kaynaklarında Yasir Ailesi olarakta geçmektedir.

Mekke Müşriklerinin zor işkenceleri altında Şehit Düşen Anne ve Babasından sonra Ammar Bin Yasir fazla dayanamaz ve Mekke müşriklerinin Allahı inkar  et sözlerine karşılık dil ile inkar eder, böyle yapınca kafirler onu işkence altında bırakmışlardır. KAfirlerin işkenceleri altında kurtulan Ammar Bin Yasir soluğu Resullullahın yanında alır. İşkenceli perişan hali ile Resulullah(a.s) ağlayarak durumunu pişmanlık içinde izah eder.

Resulullah(a.s) onu dinledikten sonra “Sen o sözleri söylerken Kalbin nasıldı?” dediğinde Hazret Ammar “Ya Resulullah(a.s) Kalbim her zamanki gibi iman ile doluydu” cevabını verir. Bunu işiten Resulullah Kalbi ile inkar etmediğin müddetçe bir müslüman dili ile inkar edebilir sözüne benzer nasihatler ederek onu teselli eder.

Babası Yasir Yemenli olup Mekkeye uzun yıllar içinde yerleşen biriydi, İslamın ilk şehidi olarakta bilinen Yasir ve Sümmeye tarihte büyük övgülerle anılmışlardır. Zira onların o destansı kahramanlıkları hiç unutulmayacak kahramanlıklardır. Canları uğruna islamı müdaffa etmelerini hiçbir müslüman unutmayacaktır. Aradan taa 1400 yıl hatta 5000 Yıl bile geçse müslümanlar böyle bir fedakarlığı asla unutmazlar. Zira bu tür fedakarlıklar ile islam şuanda günümüze kadar gelmiştir.

Ammar Bin Yasir

Ammar Bin Yasir İlahisi

Ammar ve ailesini kısaca tanıttıktan sonra birazda İlahi Sözleri hakkında konuşmak istiyoruz. İlahi sözlerinde geçen Ammar’ın yaşamı ile ilahi sayesinde azda olsa onun ve ailesiin mücadelesini öğrenmiş olacaksınız. Ammar Bin Yasir İlahi Sözleri günümüzde  olarakta geçmektedir. En Sevilen arasında yer alan bu ezgi, özellik Şehadet Gecesi gibi etkinliklerde söylenilmektedir.

arasında yer alan bu eser, sitemizde yer alan Şehitlerle İlgili İlahiler arasından sadece birini oluşturmaktadır. Günümüzde her geçen gün popüler hale gelen bu ezgi, dinleyiciler tarafından hüzünlü anlarda oluşturmaktadır. Zira İlahide geçen sözlerle Hazreti Ammarın Hayatını öğrenince duygulanmamak elden değildir.

Ta Yemen’den geldi onun babası şehitlerin ilki onun abası
Hz.Huzeyfe onu severdi Cennetin yaranı Ammar bin Yasir
Yatırdılar onu kızgın kumlara sarkıttılar onu kör kuyulara
Ana baba şehit olmuş orada canlarımız kurban olsun Ammar’a

Müşriklerin büyük işkencelerine aldırış etmeyen sahabilerdendin
İslamın uğruna canını verdin Cennetin yaranı Ammar bin Yasir
Yatırdılar onu kızgın kumlara sarkıttılar onu kör kuyulara
Ana baba şehit olmuş orada canlarımız kurban olsun Ammar’a


Bir önceki yazımız olan Bilvanis Yollarında başlıklı İlahi Sözleri Bilvanis Yollarında albümü tek link indir, Bilvanis Yollarında ilahi sözleri ve Bilvanis Yollarında ilahisi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili kelimeler:
https://www ilahisozlerim com/videolar/ammar-bin-yasir html

Ömer Faruk Belviranlı

Sitemizde sanatçıya ait toplam 10 eser bulunmaktadır. Sanatçının sayfasına gitmek için tıklayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz