Beğen 2

Şu Benim Divane Gönlüm

Şu benim divane gönlüm ilahi sözleri

En güzel ilahiler alanında yer alan Şu Benim Divane Gönlüm ilahisi sözlerini sizlere paylaşmadan önce biraz Gönül ve Sufilik üzerine konuşmak istiyorum.

İslamda Aşkın en çok yer aldığı alan olan Suffilik yani diğer isim ile Tasavvuf, İlahi Aşk alanında bizlere birçok eser, çalışma ve yol göstermiştir. Gerek Tasavuf Liderleri, gerekse de bu alanlarda bizler için ışık olmuştur.

İslamda İlahi Aşk Kavramını anlatmak veya yaşamak sufi geleneğinden ta günümüze kadar gelmiştir. Tabi onlar yapıyor diye İlahi aşk sadece onlara has bir durumdur denilemez. Zira Allah sevgisi yani Allaha olan aşk, her müslümanın kalbinde yer almalıdır. Ve Müslümanlar olarak bunu yerine getirmemiz elzemdir.

İlahi Aşk Nasıl Yapılır?

Başlıkta da yer verildiği gibi bir diğer anlamda İlahi aşka nasıl varılır sorusuna cevap verecek olursak bu Allahın emirlerini yerine getirmek ve onu her an aklında duyup yaşamaktır. Yani bu doğrultuda Sufilik akımının Rabıta dediği şey ortaya çıkıyor. Allahı düşünerek tesbihat ve zikir yapmak, kuran okumak, ibadet etmek ile kişi İlahi Aşk’a varır.

Örneğin Aşık olan bir genc sevdiği kişi için neler yapar sorusunu soracak olursak tıpkı Ferhat gibi dağları dahi deldiğini cevaplarsınız. İşte müslümanın Allah sevgisi bunun da kat be kat üstünde olmalıdır. Zira bizleri yaratan, bu evreni bizlerin emrine amade kılan yüce yaratacımıza karşı emirlerini yerine getirmemek, ona aşık olmamak bizleri gaflete düşüren bir durum olacaktır.

Sufi geleneğinde İlahi Aşk ile fenafillah uğrunda çalışan sufilerin geneli bu uğurda divane olup kalmışlardır. Yani Allah sevgisi bir yerden sonra artık dünyadan tamamı ile el etek çekmeye götürür, insanı birer mürşid kılar.Çünkü Allahı sevene Rabbimiz 10 kat sevgi ile yaklaşır.

Şu benim divane gönlüm ilahi sözleri alanında yaptığımız çalışmalar ile bu eserin İslami Aşk Sözleri veya İslami İlahi Aşk sözleri arasında da popülerliğini koruduğunu görürüz.

Şu benim divane gönlüm, yine hubdan, huba düştü,
Mah cemalin şulesinden, çalkalanıp göle düştü.
Ah ben nidem, şeyhim nidem?
Yaralıyam kime gidem ya halim kime arz idem
****
Gel gel yanalım ateş-i aşka şule verelim ateş-i aşka
Aşk ehli ölmez yerde çürümez yanmayan bilmeyen ateş-i aşka
Seyyid Nesimi terk eyle resmi yandır bu cismi ateş-i aşka


Bir önceki yazımız olan Bilvanis Yollarında başlıklı Bilvanis Yollarında albümü tek link indir, Bilvanis Yollarında ilahi sözleri ve Bilvanis Yollarında ilahisi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili kelimeler:
https://www ilahisozlerim com/omer-faruk-belviranli-ilahileri/su-benim-divane-gonlum html

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz