Beğen 0

Aşk Elinin Haberin

Ömer Özgeç İlahisi

Ömer Özgeç İlahisi

Aşk ehlinin eserlerinden biri olan Aşk Elinin Haberin adlı ilahi sözleri eserini bugün sizinle paylaşmak istedik. Sufi İlahileri arasında yer alan bu eser Tasavvuf Aşk Ezgilerini kaleme almaktadır. Eserin içinde barındırdığı İlahi Aşk İlahileri ile çeşitli ritimli güzel sözler içerisinde barındırmaktadır.

Aşk Elinin Haberin ilahisinin ilk iki kıtası genelikle sufi aşkı temsilen yazılmıştır. İlahinin sufi gençleri tarafından beğen ile seslendirildiği bu eseri Ömer Faruk Belviranlı adlı sanatçıda seslendirenler arasında yer almaktadır. İlahi baştada dediğimiz gibi genelik ile aşk ve sevgi kavramları üzerinde bina edilmiş, kalıpsal cümleler ile aşkı anlatmaktadır.

Sufi geleneğinde yoğun olan Aşk İlahileri bu geleneğin devamını oluşturan eserler ardından bırakmıştır. Tıpkı Şaier olan Yunus Emre İlahileri gibi şairlerimiz de Sufi Aşk İlahileri dalında önemli eserler bırakan nadir sanatçılarımız arasında yer almaktadırlar.

Aşk geleneğinin devamını sürdüren bu sanatçılar, Birçok alanda önemli yapıtlar bırakmışlardır. Yunus Emrenin İlahi Aşk eserleri olarak öne çıkan eserler de Yunus Emre genellikle İlahi Aşk, Tabiat ve Güzelliğe önem verip bu çerçevede ilahilerini yazmaya sürdürmüştür. İlahilerinin büyük yankı uyandırıp beğenilerek dinlenilmesinin en büyük nedenlerinden biri de sanatçının kendine has yazmış olduğu üslüplarının olmasıdır. Kendisine has yazmış olduğu üslup onu kısa sürede popüler hale getirmiştir. Bu üslup ile kısa vadede Türkiye hatta Dünyanın tanınan sanatçıları yani şairleri arasında yerini almıştır.

Dediğimiz gibi önemli ölçüde İlahi Aşk İlahilerini yazan bu şairler az da olsa tabiat yani dünya düzeni hakkında eserler de kaleme almışlardır. Örneğin bir Bülbül’ün ötmesini dahi şiirlerinde ele alıp onun hakkında tefekküre gidilecek kapılar aralamışlardır.

Sufi İlahileri hakkında kısa bilgiler verdikten sonra Şimdide İlahimizin Sözlerini paylaşalım:

Aşk ilinin haberin disem işide misin
Yoldaş olup ol yola sen bile gide misin

 

Ol ilin bağı olur, şerbeti ağu olur
Kadeh dutmaz ol ağu, nuş edip yuda mısın

 

Ol elin zevadesi, cefa duta gidesi
Şeker ayruğa sunup, sen ağu tada mısın

 

Ol ilde ay gün olmaz, ay gün gedilip dolmaz
Tertipler terk idüben, ışmar unuda mısın

 

İşbu tenin tertibi od ü yel, toprak, sudur
Yunus sen cevap eyle, suda, toprakta mısın


Bir önceki yazımız olan Dört Kitabın Manası başlıklı İlahi Sözleri Dört Kitabın Manası albümü tek link indir, Dört Kitabın Manası İlahi sözleri ve Dört Kitabın Manası İlahisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Ömer Özgeç

Sitemizde sanatçıya ait toplam 3 eser bulunmaktadır. Sanatçının sayfasına gitmek için tıklayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz