Beğen 1

Dört Kitabın Manası

KAside İlahileri

Bugünkü ilahi sözleri konumuzda Dört Kitabın Manası adlı esere yer vereceğiz. Dört Kitap İlahileri olarakta bilinen bu İlahi, En sevilen ilahiler arasında yer aldığı gibi ve Yahudi İlahileri alanında da okunan eserler arasında yer alabilir.

Dört Kitabın Manası İlahisi Tamamen 10 Kıtadan oluşur ve Dört Din’i kısaca anlatan sözlerden meydana gelmektedir. İlahi Sözlerini En güzel ilahiler alanında ne yazık ki yeri yoktur. Uzun bir ilahi olmasına rağmen günümüzde neredeyse hiç bilinmeyen ilahiler arasında yer almaktadır.

İlahi kısaca dünyalık hayatı ve erdemlik hakkında bilgiler verirken aynı şekilde Hazreti Yunus ilahisi türünden, Hazreti Yunusu da anlatmaktadır. Miskin ve Fakirlerin kısaca hayat ve nizamlarını anlatan eser çeşitli gruplar tarafından nadiren de olsa beğenilmiştir.

kısaca Dört Kitab hakkında da bilgiler vermektedir, Dört Kitap İLahileri olarak öne çıkan eser. Dört Kitapta öne çıkan kural, yasak ve emirleri kısaca kendi içinde yer alıp halka hitap edece kdüzeye getirmiştir. Eserin en çok sevinilen kısmı ise en alt kısımda Hazreti Yunus’un isminin geçtiği kıta olduğu söylenilmektedir. Eseri indirenlerin geneli sadece o kıtayı sevdiklerini dile getirmişlerdir.

Dört Kitabın Manası İlahi Sözleri

Taştı rahmet deryası sözleri ilahisi olarakta halk arasında bilinen bu eser bazılarına göre Gönüle hitap eden ilahiler arasında yer almaktadır. 4 kitabın manasını kısaca ele alan bu eser günümüzde dört kitabı ele alan ilahiler arasında nadir bulunan bir eserdir.

La ilahe illallah taştı rahmet deryası kaside sözleri alanında da önümüze çıkan eser, taşıdığı kıtalardan dolayı birer kaside özelliği de taşımaktadır. 0 araması yapan kişiler Kaside İlahileri alanında da aramalar yaptıkları bilinmektedir.

Yunus emre dört kitabın manası şiiri olarak geçen eser Yunus Emre tarafından kaleme alınmıştır. Aynı şekilde bu eser Haluk Bilginer tarafından da seslendirilmiştir. Dört Kitabın Manası Haluk Bilginer olarak paylaşılan eser, Şebnem Dönmez ile beraber seslendirilmiştir. Ayrıca eser Hacivat ve Karagöz oyununda da çok kullanılan İlahiler arasında yer almaktadır. Şimdi lafı uzatmadan İlahi Sözlerine geçelim;

Miskinlik ile gelsin
Kimde erlik var ise
Merdivenlerden iterler
Yüksekten bakar ise

 

Gönül yüksekte gezer
Daima yoldan azar
Dış yüzüne o sızar
İçinde ne var ise

 

Aksakallı bir hoca
Hiç bilmez ki hâl nice
Emek yemesin hacca
Bir gönül yıkar ise

 

Gönül Çalab’ın tahtı
Çalap gönüle baktı
İki cihan bedbahtı
Kim gönül yıkar ise

Sağır işitmez sözü
Gece sanır gündüzü
Kördür münkirin gözü
Âlem münevver ise

 

Az söz erin yüküdür
Çok söz hayvan yüküdür
Biline bu söz yeter
Sende gevher var ise

 

Sen sana ne sanırsan
Ayruğa da anı san
Dört kitabın mânâsı
Budur eğer var ise

 

Bildin gelenler geçmiş
Konanlar geri göçmüş
Aşk şarabından içmiş
Kim mânâ duyar ise

 

Yunus yoldan ırasın
Yüksek yerde durmasın
Sinle sırat görmesin
Sevdiği didar ise

İlgili kelimeler:
https://www ilahisozlerim com/omer-ozgec-ilahileri/dort-kitabin-manasi html

Ömer Özgeç

Sitemizde sanatçıya ait toplam 3 eser bulunmaktadır. Sanatçının sayfasına gitmek için tıklayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz