Beğen 1

Kaside

Kaside Sözleri alanında önemli çalışmalar yapan sitemizde gibi sorularla beraber veya gibi aramalarda çalışmalar yapmaktadır. Paylaştığımız içerikler sayesinde alanında önemli bilgiler elde edebilirsiniz.  Ayrıca ve alanında da önemli çalışmalar yapmaktayız.

Sonuçta bizede üniversite sınavında Kaside içinde Gazel yani Tagazzül buldurtmadılar. İsmail Coşar’dan kaside İsmail biçerden kuran tilaveti doyumsuz oluyor hay Allah razı olsun sizden güzel abim. Kürtçe bir kaside dinledim, kasideyi yazıp söyleyen kişi Mürşidinin üzerine söylüyor. O sözlerin o sesin adamın ağzından çıktığına inanmadım, resmen ağzına mühür vurmuş kalpten söylüyor. Sanki kalbinden konuşuyor.

İhramcızade Hazretlerinin irşad usulleri dört hususi haslet üzere seyr ediyordu. Sukût hali, murakabe, kaside, nazar ile manevi terbiye yolunu tercih ederlerdi . Bu manevi sohbetlerden istifade şartının ise ancak “edep” ve “muhabbet” hali üzere bulunmak olduğunu söylerlerdi. İlahi oku Kaside oku Mevlid Oku ama Masal okuma Dursun kazandıklarını Kaybediyorsun Siyasiler seni Cennete götüremez biliyorsun Ama hala o yolu terketmiyorsun Birlikte hasr olun İNŞALLAH. Edebiyatçı kaside yazıp beni övcekseniz diyor halbu ki benim ona sövesim var ak böyle iş mi olur daha 2 satır şiir yazamıyorum ben.

Haberde Topkapı sarayı, haremi hakkında bilgi veriliyor. Duvarda yazan Kaside-i Bürde’nin Ka’b bin Züheyr’in değil de İmam Busîrî’nin yazdığı kaside olduğu bilinmiyor… Gavs Hazretlerimizin de sevdiği kaside var orda bide onu dinlemenizi tavsiye ederim (güzelsin güzel kasidesi). Gazel ve kaside şairi Fıtnat Hanım’a hep Fıtrat Hanım diyorum ya… Neyse ki hayatımda adı Fıtnat olan bir tanıdığım yok, yoksa çok ayıp olacak.

Sultan-ı rusül şâh-ı mümeccedsin Efendim
Bîçârelere devlet-i sermedsin Efendim
Divan-ı ilahide seramedsin Efendim Efendim Efendim
Menşur-u leamrukle müeyyedsin Efendim

***************
Sen Ahmed ü Mahmud u Muhammedsin Efendim
Hak’dan bize devlet-i seramedsin Efendim
Hutben okunur minber-i iklim-i bekâda
Hükmün tutulur mahkeme-i rûz-ı cezâda

***************
Gülbank-i kudümün çekilir arş-ı Hudâ’da
Esmâ-i şerifen anılır arz u semâda
Sen sen sen Ahmed ü Mahmud u Muhammed’sin Efendim Efendim Efendim
Hak’dan bize Hak’dan bize Hak’dan bize devlet-i seramedsin Efendim
Medet ya ya gül-i gülzar-ı Muhammed Mustafa


Bir önceki yazımız olan Bilvanis Yollarında başlıklı İlahi Sözleri Bilvanis Yollarında albümü tek link indir, Bilvanis Yollarında ilahi sözleri ve Bilvanis Yollarında ilahisi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili kelimeler:
kürtçe kaside sözlerikasideen güzel kürtçe kasideler sözlerikaside sözlerimuhammed ahmed u mahmud kaside sözlerieski kürtce kasideler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz