Beğen 6

Dewame Dewa Adem Kürtçe İlahi

Dewame Dewa Adem

 

Kürtçe İlahi sözleri arasında en çok dinlenen ilahi olarak bilinmektedir. Kürtçe ilahilerin popülerliği arasında yer alan bu eser esnasında da okunmaktadır. Düğün versiyonunda çevirilen ilahi Kürtçe Düğün İlahi Sözleri olarak bilinir.

Annem televizyondan Kürtçe yayın yapan düğün kanalı açmış, twitter anasayfada da düğün havası var 🙂 Komplo teorileri malum bizi zorlamaz kocaaaman AMİNNNN. İki halay iki Kürtçe şarkı düğün gibi düğün göreyim diye anam babamla düğüne gidiyorum. Arkadaşlar. Şuan bi düğün var Ve harika kürtçe şarkılar çalıyor. Ve ben hiç birini bilmiyorum. Çıldırcam.

Muşlu askerin gönderdiği bu Türkçe Kürtçe şarkılı düğün yabancılardan çok fazla ilgi gördü 🙂 ( Last Dance. Soldier wedding. Turkish soldier.). Irkçılığa çok karşıyım ben.Misal yan apartman komple kürt her hafta sonu ful Kürtçe parçalarlar düğün yapıyorlar çok mutlu oluyorum.

Mahallede düğün var kürtçe şarkılar çalıyor gitmek için babama yalvarıyorum suan dua edin. Ah ah bizde biliriz o sıkıntıları. Hele birde sen neden kürtçe bilmiyorsun sorusu soruldu mu bitmez o düğün. Gelinin annesi düğünü basmadı. Yarın da düğün var, olay çıkmasını bekliyorum, Kürtçe-Turkçe krizi çıkabilir. Damat Mardin gelin Karslı 🙂

İzmirden memlekete gideyim. Düğün bekleyim sonra izmire tekrar geliyim roman düğünü arayim sonra kürtçe stran söylecek dedeyi mi arayayim. Yine sokakta düğün yapıyorlar. Bu kez çok fena; techno ile Kürtçe halay arasında çok hızlı geçişler var. Şaşkınım. Kürtler yine bir yerlerde düğün yapıyor. 3 gün düğün kültürü var burada, 3 gün boyunca kürtçe müzik eşliğinde halay çekiyorlar ve davul sesi. Yürüyüş yaparken bangır bangır duyulan kürtçe müzik, gidilen düğün, metrelerce güzellikte halay ve sonrasında hissedilen özlem ve hüzün… Asurilerin düğün videolarını izliyorum. Asurilerin çoğunluğu Kürtçe biliyor ve halaylarında Kürtçe şarkılar çalıyorlar. İlginç

Cebeci yakınlarında bir düğün var sesi eve geliyor.Saatlerdir halay çalıyor ama hepsi orjinali Kürtçe olan şarkılara üşenmemiş söz yazmışlar. Her akşam Şanlıurfa da düğün salonlarında kürtçe halaylar çekiyoruz. Ben de sesim güzeldir. Ciddi söylüyorum.

——————–Türkçesi——————–

Davamız Ademin Davası

Tüm İnsanların Babası Olan

Dİnimiz Ondan Başladı

Şeytanların Düşmanı Oldu

 

 

Habil Kardeşimiz İdi

Kabil Düşmanımız İdi

Onun Yanında Durulmaz

Hiç Bir Yerde ve Hiçbir Zamanda

 

 

İbrahim Halilullah

O Bize İftihardır

O nemrudun Ateşini

Soğuk Bir Suya Çevirildi

 

 

Firavun Belam Karun

Musa ve Harun Düşmanları

İlahi Emir Karşısında

İsyan Edip Tuğyan Oldular

 

 

Allahın Resulu Karşısında

Onların Sihirleri İptal Oldu

Denizlerin İçinde 

Hepsi Helak Oldular

——————–Kürtçesi——————–

DEWAME DEWA ADEM

BAVU HEMU İNSANA

DİNEMEJ VE DESPEKIR

BU NEYYARA ŞEYTANA

 

HABİL BIRAYEME BU

KABİL NEYAREME BU

HERBAVAN NASEKINEE

TI CİYA TI ZEMANA

 

İBRAHİM XELİLULLAH

EX JIMERA İFTİĞAR

AGIRE VE NEMRUDA

ME DIDE VEK AVA SAR

 

FİRAVUN BEL AM KARUN

NEYYARE MUSA HARUN

LI BER EMRE İLAHİ

İSYAN KIRIN TUĞYANBUN

 

 

LIBER RESULE XWEDA

SIHRE VANA BETALBUN

DINAVA BEHREB ÇEMA

HEM UÇUNU HELAKBUN


Bir önceki yazımız olan Dezu Were İslama Şêrîn başlıklı İlahi Sözleri Dezu Were İslama Şêrîn, Dezu Were İslama Şêrîn ilahi sözleri ve Dezu Were İslama Şêrîn ilahisi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili kelimeler:
https://www ilahisozlerim com/tag/mizgina-islam-ilahi-sozlerihttps://www ilahisozlerim com/genel/dewame-dewa-adem html

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz