Beğen 1

Medine-i Münevvere

Medine-i Münevvere  alanında çalışmalar yapan sitemizde ve üzerinden İlahiler bulabilirsiniz. İlahi Sözleri alanında çalışmalar yapan sitemizin eserlerini okumak için takipte kalabilirsiniz.

Mübarek yerlerin isimlerini söylerken oralara saygımızdan dolayı; Mekke-i Mükerreme Medine-i Münevvere diye söylersek daha hoş ve güzel olur. Yesrib’i “medine-i münevvere” haline getiren sebep bir Kur’an/Yürek devleti kurulması idi… 1984’de Medine-i Münevvere‘de âlem-i cemâle uğurlanan büyük velî Ramazanoğlu Mahmud Sami Efendi hazretleri! Ruh-ı revânı şad u handan ola! Medine-i Münevvere misali şehirler kurmak için çalışan; hikmet, izzet ve gayret ehli Müslümanlardan razı ol Allah’ım. Kabeye aşığız ondan bu siyah giyinişlerimiz diyenler Medine-i Münevvere‘de yeşil giyyorlarmış. Suud’da yaşananlar olağan değil. Mekke-i Mükerreme ve Medine-i Münevvere‘nin güvenliği söz konusu.Müslümanların sessizliği çok ürkütücü.

Adı tarihlere altın harflerle yazılan mübarek insan, Ebedî Hâdimü’l-Haremeyn, Medine-i Münevvere Müdafii Ömer Fahreddin Paşa hazretleri! Yaresullah. Medine-i münevvere sokaklarında dolaşiryordun;neccar oğullarının küçük kızları seni görünce sevinçten ne yapacaklarını bilememişlerdi. Beni seviyormusunuz diye sormuştun onlara onlarda seni çok seviyoruz demişlerdi. Bugün yasayan gençler var onlarda seni çok seviyor.Mukaddes Medine-i Münevvere‘de, Ravza-i pür-saadet’te, nazlı niyazlarla milleti için gözyaşı döken, Na’t-ı şerifleri ile gönlümüzü yıkadığımız, âşık, âlim ve ârif, Ali Ulvi Kurucu Efendi hazretleri! Abdülhamid’i anlamak Peygamberi Efendimiz rahatsız olmasın diye Medine-i Münevvere’ye giden tren raylarına keçe sardıracak kadar hürmetkâr, ömrü boyunca abdestsiz imza atmayacak kadar dini bütün bir padişah demektir.

Medine-i Münevvere‘de, mübarek Cennetü’l-Bakî kabristanında, şehid-i muazzez İmam Hasan-ı Müctebâ efendimiz hazretlerinin Türbe-i Şeriflerinin yıkılmazdan önceki hâlidir… İşfa’lenâ Yâ Hazreti Hasen-i Müctebâ!.. 621 senesinin, kamerî Zilhicce ayının tesâdüf ettiği Haziran ayında, Arapların Yesrib dediği, ancak Efendimiz’in teşrîfi ile nurlanarak Medîne-i Münevvere adını alacak olan beldeden bir grup insanın Mekke’ye gelip Hz.Peygamber’in tebliğini dinlemesi yeni bir çığır açacaktı. Araştırmacı Yazar Murat Savaş bugün Osmanlı İslam Devleti’nin birinci dünya savaşındaki zor zamanlarında bile Peygamber aşkı ile Medine-i Münevvere‘yi haçlı kafirlerden koruma mücadelesi veren Fahreddin Paşa’nın azminden bahsetti. Allah kendisinden ve katılanlardan razı olsun.

Meyandan yan ziyan ışık Medine-i Münevvere
Kim görürse olur aşık Medine-i Münevvere
Odur gönlümüzdeki taç odur derdimize ilaç
Beşeriyet ona muhtaç Medine-i Münevvere

*****

 

Bir içim su gibi berrak aziz eylemiş Yüce Hak
O ne güzel şirin pomak Medine-i Münevvere
Odur gönlümüzdeki taç odur derdimize ilaç
Beşeriyet ona muhtaç Medine-i Münevvere

*****

 

O adanır şahın şahı padişahlar padişahı
Yüce rabbim nazargâhı Medine-i Münevvere
Odur gönlümüzdeki taç odur derdimize ilaç
Beşeriyet ona muhtaç Medine-i Münevvere

İlgili kelimeler:
medine sözleri

Servet Tekin

Sitemizde sanatçıya ait toplam 2 eser bulunmaktadır. Sanatçının sayfasına gitmek için tıklayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz